شنبه ٢٧ مهر ١٣٩٨
سال 98؛ سال رونق تولید گرامی باد
پیوندهای مهم

تماس با حراست
آدرس پست الکترونیکی حراست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
herasat@yums.ac.ir
اخبار > برگزاری جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده در سالن جلسات استانداری + تصاویر


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده در سالن جلسات استانداری + تصاویر

 

به گزارش روابط عمومی مرکز سیاست گذاری سلامت استان، این جلسه با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز گردید و در ابتدا حجت السلام و المسلمین میرمحمدی، مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و دبیرکارگروه، ضمن عرض سلام و خیر مقدم محضر مدیران، مسئولان و کارشناسان حاضر در جلسه بیان داشت: طبق مصوبه شورای سازمان برنامه ریزی کشور 13 کارگروه در قالب 4 کارگروه کار ادغام گردیده که امید است نتایج مثبت و بسیار سودمندی در پی داشته باشد؛ چرا که موضوعات مختلف ذیل کارگروه های ادغام شده ارتباط ماهوی باهم دارند و شایسته است که این موضوعات در کنار هم دیده شوند تا نسبت به بهبود آنها گام بهتر و موثرتری برداریم.

وی ضمن اشاره به مشکلات و آسیبهای اجتماعی استان خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه استان ما در بحث خودکشی جز 4 استان پیشرو در کشور می باشد لذا با تمهیداتی که اندیشیده شد آمارهای مربوط به طلاق و خودکشی در استان در شش ماهه اول سال 98 نسبت به ششم ماهه ابتدای 97 کاهش محسوسی داشته است.

در ادمه دکتر یزدان پناه، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی، ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی و روز دامپزشکی  به ارائه دستور کار جلسه پرداخت.

اولین موضوع مطرح شده "جمع آوری دکل های مخابراتی مجاورت مدارس بود".

دکتر یزدانپناه ابراز داشت: طبق تحقیق و بررسی های صورت گرفته در مورد تشعشعات مضر دکل های مخابراتی در جوار مدارس، در نتیجه تنها یکی از دکل ها(واقع در خیابان باهنر مجاور مدرسه پویان) مشکل داشت که مصوب گردید شرکت مخابرات استان دکل مذکور را جابجا نماید.

دکتر صالحی عضو هیئت علمی دانشگاه در این زمینه بیان داشت: برای نصب دکل ها شرکت مخابرات می بایست هم مجوز فنی از سازمان انرژی اتمی و هم مجوز بهداشتی از دانشگاه علوم پزشکی استان اخذ نماید که تاکنون مخابرات برای مجوز دوم هیچ گونه اقدامی انجام نداده اند.

وی اضافه کرد: اثبات آسیب زا بودن دکل های مخابراتی کار آسانی نیست و نیازمند بررسی های دقیق فنی است و برنامه داریم تا یک سال آینده کل دکل های مخابراتی استان که حدود 580 نقطه در دستور کار است  را بررسی کنیم.

دومین موضوعی که رئیس دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد"تصفیه لجن حاصل از تانکر های لجن کش شهر یاسوج" بود.

دکتر بانشی سرپرست معاونت بهداشتی با ارائه توضیحاتی در این زمینه که افزایش بار فاضلاب، بار BOD  تصفیه خانه را زیاد و دچار شوک ناگهانی می کند، افزودند: تصمیم بر این است که طی یک برنامه ریزی بهتر با سازمان آبفای استان برای استفاده حد اکثری از ظرفیت تصفیه خانه این مشکل را حل و فصل کنیم.

سومین موضوعی که دکتر یزدانپناه مطرح کرد"ارتقای سلامت 8 محصول کشاورزی در استان" بود.

مهندس تاج الدینی، مدیر کل محترم سازمان جهاد کشاورزی استان ضمن اشاره به تفاهم نامه ارتقای محصولات کشاورزی بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت جهاد کشاورزی، گفت: مسئله ای که در زمینه پایش محصولات کشاورزی وجود دارد این است که محصولاتی را که ما در سطح عرضه کنترل می کنیم معلوم نیست که در داخل استان تولید شده اند یا از استان های همجوار وارد کرده ایم و اگر پایش محصولات را در سطح مزرعه انجام دهیم به نتایج شفاف و ملموس تری می رسیم.

وی افزود: در راستای ارتقای محصولات کشاورزی اقدامات خوبی تاکنون انجام داده ایم که از جمله می توان به مبارزه بیولوژیک با بیماری ها و آفت ها در  50 هکتار از اراضی استان، ساماندهی فروشندگان سموم در استان، آگاهی بخشی به کشاورزان و ارتقای مهارتهای شغلی برای زنان اشاره کرد.

مهندس مومن، سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی، در همین راستا ضمن اشاره به جمعیت در حال رشد و تأمین غذای آنان، خاطر نشان کرد: استفاده بی رویه از سموم و آفت کش ها به منظور افزایش تولیدات کشاورزی و غذایی برای جمعیت در حال رشد از بحث های روز جامعه و جهان است؛ اما باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی باید کنترل شود و اولین گام در این زمینه شناسنامه دار کردن باغات و مزارع در سطح استان است.

وی افزود: از سال 93 تاکنون پایش محصولات کشاورزی را انجام داده و به سازمانهای ذیربط گزارش کرده ایم اما مشکل ما در این راستا کمبود فضا و تجهیزات آزمایشگاهی است که لازم است سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دانشگاه علوم پزشکی اعتبارات لازم برای خرید دستگاه های مورد نیاز آزمایشگاه را تأمین کنند.  

نستهن مقدم، شهردار یاسوج، ضمن اشاره به محدودیت مکان آزمایشگاه معاونت غذا و دارو ابراز داشت: به منظور گسترش فضای مورد نیاز حاضریم اقدامات و همکاری لازم را بعمل آوریم.

وی موضوع نشاط و شادی برای شهروندان را یادآوری کرد و گفت: در این زمینه برنامه های خوبی را با محوریت موضو هایی چون "حجاب و عفاف"، "ازدواج آسان و موفق" و "گرامیداشت یاد شهیدان رجائی و باهنر به مناسبت هفته دولت"،  اجرا کرده ایم.

شهردار یاسوج افزود: قصد داریم برای اولین بار در جنوب کشور "دیوار نگاری یا نقاشی دیواری" را در شهر یاسوج اجرا کنیم. فراخوان و اطلاع رسانی های لازم در این زمینه انجام شده و تاکنون 314 اثر دریافت کرده ایم. میزبان 50 هیئت از سراسر کشور هستیم و این برنامه یک تحول در زیبایی شهری ایجاد خواهد کرد.

موضوع دیگری که دکتر یزدانپناه به آن پرداخت"حذف منطقه دوآب تنگ مهریان از منطقه گردشگری" بود.  

وی بیان داشت: منابع ذخیره آب این منطقه، آب شرب نزدیک به 60.000 نفر در مناطق مهریان، بلهزار و شهر مادوان را تأمین می کند و به دلیل حضور گردشگران در این منطقه در معرض آلودگی شدید و خطر بیوتروریسم قرار دارد.

در پایان دکتر جمالی سرپرست معاونت سیاسی-امنیتی استانداری ضمن تسلیت به مناسبت شهادت حضرت امام حسن مجتبی و سلمان فارسی و تبریک هفته نیروی انتظامی، و روز دامپزشکی و تشکر از زحمات شبانه روزی کارکنان نیروی انتظامی در راستای تأمین امنیت جامعه  و شهروندان، خاطر نشان کرد: برای حل مشکلات مطرح شده به جای آزمون و خطا ، می توان از تجارب دیگر استان ها استفاده کرد.

وی افزود: به عنوان مثال در بحث ارتقای محصولات کشاورزی می توان از تجارب استان های فارس و خوزستان استفاده کنیم و در بحث کاهش اثر باقی مانده سموم  بر سلامت مردم یکی از اقداماتی که باید صورت گیرد اصلاح فرهنگ مصرف و تغذیه مردم است؛ در پایان این جلسه مصوبات زیر تصوب گردید:

1.     سازمان جهاد کشاورزی موظف است زیرساخت های لازم جهت شناسنامه دار کردن محصولات کشاورزی را انجام دهد و دانشگاه علوم پزشکی در زمینه کنترل و پایش محصولات کشاورزی همکاری نمایند.

2.     کمیته ای مشترک از کارشناسان اداره آب و فاضلاب استان، دانشگاه علوم پزشکی و استانداری، تشکیل و تصمیم گیری و اقدام لازم برای تصفیه فاضلاب تانکرهای حمل فاضلاب صورت پذیرد.

3.     سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان جهت تأمین اعتبار خرید دستگاه های مورد نیاز معاونت غذا و دارو در حد مقدور، همکاری و مساعدت نمایند.

4.     به دلیل کمبود وقت موضوع"کشتار غیر مجاز دام و مشکلات عرضه شیر خام و لبنیات سنتی" به جلسه آتی کارگروه موکول گردید.

 

 

 


١٣:١٤ - دوشنبه ١٥ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٢٥٩٩٠    /    تعداد نمایش : ٩٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  دانشگاه علوم پزشكي ياسوج است.
طراحی و راه اندازی : اداره روابط عمومی با مشارکت اداره آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه