شنبه ٢٧ مهر ١٣٩٨
سال 98؛ سال رونق تولید گرامی باد
پیوندهای مهم

تماس با حراست
آدرس پست الکترونیکی حراست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
herasat@yums.ac.ir
اخبار > کمیته درون بخشی هفته ملی سلامت روان در شهرستان بویراحمد برگزار شد+ عکس


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت گرامی داشت هفته سلامت روان؛

کمیته درون بخشی هفته ملی سلامت روان در شهرستان بویراحمد برگزار شد+ عکس

معاون مرکز بهداشت شهرستان بویراحمد، گفت: 18الی 24 مهرماه  با شعار "ارتقاء سلامت روان جامعه با نشاط"به عنوان هفته ملی سلامت روان با عناوین  نقش خود مراقبتی در نشاط اجتماعی،  نقش آموزه های دینی، فرهنگ، معنویت در ارتقای سلامت روان ونشاط اجتماعی،  تحکیم خانواده، جامعه با نشاط،  ارتقای سلامت روان ونشاط اجتماعی نامگذاری شده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهید دامیده شهرستان بویراحمد؛ دکتر محمد یزدان پناه، اظهار داشت: نقش مهارتهای زندگی در ارتقای سلامت روان ونشاط اجتماعی، عوامل اجتماعی تعیین کننده هاب سلامت ونقش ان در نشاط اجتماعی و جایگاه رسانه وشبکه های اجتماعی در افزایش نشاط از دیگر شعار های روز شمار هفته سلامت روان می باشد.

وی افزود: فدراسیون سلامت روان شعار اصلی خود در روز جهانی سلامت روان سال  2019 را نقش سلامت روان در پیشگیری از خود کشی قرار داده است.

وی ادامه داد: از اولویت های هفته سلامت روان در سال 98 تحکیم خانواده می باشد که راهکارهای برای تقویت بنیان خانواده در سطح جامعه آموزش داده می شود.

با توجه به اینکه مراکز خدمات جامع سلامت اولین نقطه تماس خانواده های آسیب دیده و آسیب پذیر جامعه می باشد و می توانند نقش مهمی را در توانمند سازی افراد ایفا کنند، وی عنوان کرد:  با مراجعه به مراکز بهداشتی درمانی، میتوانند تصمیم های آگاهانه برای بهبود شرایط زندگی خود گرفته و از خود در برابر آسیب های روانی محافظت کنند.

  همچنین کارشناس مسئول بهداشت روان شهرستان بویراحمد، اذعان داشت: آموزش مهارت های زناشویی به زوجین، آموزشهای مهارت حل مسئله، روش های مذاکره و مشخص کردن اهداف، برنامه ریزی و توجه به نیازهای همسر می تواند از بروز مشکلات در آینده جلوگیری کنند.

فتانه سجادیان، خاطرنشان کرد:  در کودکان و نوجوانان مهارت های خود آگاهی، همدلی، حل مسئله، تصمیم گیری، روابط بین فردی موثر، تفکر نقاد و تفکر خلاق است که این مهارتها  نقش موثری در پیشگیری از بروز اختلالات رفتاری و آسیب های اجتماعی دارد به ویژه وقتی آموزش از کودکی آغاز شود.

وی ارائه خدمات مشاوره از دیگر اولویت های سلامت روان دانست و افزود:  از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی، رسانه ها، تولید بسته های آموزشی در مدارس و دانشگاه ها در سالجاری جلوگیری از خودکشی از دیگر برنامه های وزارت بهداشت می باشد.

وی تصریح کرد: عوامل متعددی در ارتباط با خود کشی بررسی و تبین یک مدل اتیولوژیک مشخص برای خود کشی کاری دشوار و نیازمند مطالعه فراوان است، عوامل زمینه ساز و سبب ساز برای بروز رفتار خود کشی شامل عوامل بیولوژیک، محیطی و تاثیر حوادث می باشد.

سجادیان ادامه داد: محیط نا امن، برخی از مشکلات خانوادگی، محل زندگی،  فقر، بیکاری، شرایط اقلیمی نامناسب،  مدیریت نا مناسب اخبار خودکشی در رسانه ها و دسترسی به روش های خطر ناک خود  از عوامل محیطی بالا برنده خطر خودکشی در جامعه هستند.

وی در پایان افزود: شبکه های حمایتی قوی اجتماعی،  دسترسی به یک فرد ارائه دهنده خدمات سلامت روان، دسترسی به امکانات یادگیری مهارت های زندگی و تاب آوری از جمله  عوامل محافظت کننده در مقابل افکار و اقدام به خودکشی می باشد.7-


 


١٤:١٤ - چهارشنبه ١٧ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٢٦٠٠٧    /    تعداد نمایش : ٩٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  دانشگاه علوم پزشكي ياسوج است.
طراحی و راه اندازی : اداره روابط عمومی با مشارکت اداره آمار و فناوری اطلاعات دانشگاه